EKONOMIA I NIE TYLKO  »
.
Gaz łupkowy pomaga przemysłowi chemicznemu w USA

W Polsce gaz łupkowy cały czas jest gorącym tematem, choć da się zauważyć zmniejszenie początkowego entuzjazmu związanego z informacjami o dużych złożach znajdujących się w naszym kraju. Tymczasem Amerykański przemysł chemiczny spodziewa się znacznego wzrostu eksportu dzięki nowemu surowcowi. Jeszcze kilka lat temu koszty ich produkcji w USA były jednymi z najwyższych na całym świecie, dziś taniej jest jedynie w krajach Bliskiego Wschodu. W ciągu pięciu lat ilość eksportu tych produktów ma wzrosnąć aż o 45%. Dodajmy, że już w 2011 Stany Zjednoczone przestały być importerem netto chemikaliów, a w tym roku ich eksport ma przynieść 2,7 mld dolarów. Według American Chemistry Council (stowarzyszenie przemysłu chemicznego USA) kwota ta wzrośnie około dziesięciokrotnie w ciągu najlbliższych pięciu lat. Prognozy te zdają się wynikać z informacji o ogromnych inwestycjach, jakie planują w najbliższym czasie międzynarodowe koncerny chemiczne. Planowane, bądź możliwe inwestycje, między innymi Saudi Basic Industries Corp, największej petrochemicznej firmy na świecie, wyniosą w Stanach Zjednoczonych aż 91 mld dolarów.

 

Wiadomości napływające z USA nie są jednak dobre dla Unii Europejskiej. Firmy z branży chemicznej już zapowiedziały cięcia etatów, czy nawet zamykanie całych zakładów. Nic dziwnego, ponieważ obecnie ceny energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych to 1/2 tego, co muszą płacić europejskie firmy, a gazu ziemnego tylko 1/3. Taki stan rzeczy jest możliwy dzięki nowym technologiom wydobywania gazu łupkowego i szybkim wzroście wydobycia. W Europie póki co tylko planowana jest komercyjna eksploatacja złóż, która miałaby również przynieść obniżenie cen energii i rozwój gospodarki, jednak na razie amerykański boom powoduje spadki wyceny giełdowej europejskich firm petrochemicznych, choćby naszych gigantów, czyli Orlenu i Lotosu. Sytuacja może zmienić się już w przyszłym roku, kiedy planowane jest rozpoczęcie komercyjnego wydobycia gazu z łupków w Polsce.

 

Dotychczas Rosja negatywnie zapatrywała się na opłacalność nowych metod wydobywania gazu ziemnego, jednak okazuje się, że obserwacja modelu amerykańskiego powoli zmienia nastawienie decydentów naszych sąsiadów na tę kwestię. Minister ds. Energii Novak stwierdził, że ciekawym doświadczeniem byłoby przeniesienie wzorców z USA na płaszczyznę rosyjską. Ponadto Rosja będzie jednym z głównych miejsc próbnych odwiertów w przyszłym roku. Także coraz mniej jest obaw o negatywny wpływ wydobycia na środowisko, na co wpływają pozytywne informacje o braku zanieczyszczenia gruntów i wód spowodowanych wydobyciem w próbnych wiertniach na Pomorzu, czy też wiadomość o złagodzeniu unijnej dyrektywy w sprawie łupków. Miejmy zatem nadzieję, że europejska gospodarka nie pozostanie daleko w tyle za amerykańską i już niedługo odczujemy ulgę w postaci niższych cen energii także na polskim rynku.


.
Naucz się inwestować na giełdzie
.
Lepiej w przemyśle
.
Branża lotnicza zanotuje rekordowy zysk
.
Zarządzanie marką - poznaj ciekawą specjalność kierunku zarządzanie
.
Finanse, inwestycje i rachunkowość

Kierunek ten nie koncentruje się wyłącznie na zdobyciu szerokiej wiedzy z zakresu teorii new review mikroekonomii i makroekonomii, czy poznaniu narzędzi analitycznych stanowiących podstawę zawodowego warsztatu ekonomisty.


.
Kierunek ekonomichno-prawny
.
Poznaj specjalność menedżerską
.
Polecamy kierunek ekonomiczno-prawny!
.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH) zmienia strukturę
.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - nagroda im. E. Kwiatkowskiego dla dziennikarzy oraz studentów
.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UE) - Ekonomia
.
Boom na Logistykę - Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
.
Poznaj najlepsze uniwersytety na świecie
.
Gospodarka turystyczna
.
Studenci z Poznania zwycięzcami w krajowym finale Microsoft Imagine Cup 2013
.
Finanse i rachunkowość
.
Gospodarka i administracja publiczna
.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - studenci zwycięzcami EYe on Tax
.
Rachunkowość i controlling