EKONOMIA I NIE TYLKO  »
.
Branża lotnicza zanotuje rekordowy zysk

Zeszłoroczne wyniki finansowe nie napawały optymizmem. Zyski spadały przede wszystkim ze względu na drożejące paliwo lotnicze. W 2012 roku tylko europejskie linie lotnicze straciły aż 1,3 mld euro. Ruch pasażerski rósł, ale mocno spadały przewozy towarów. Dziś sytuacja znacznie się poprawiła, choć nadal nie można mówić o osiągnięciu przez branżę pełnej rentowności.

 

Prognozy jednak cały czas się poprawiają. Jeszcze we wrześniu przewidywano, że w tym roku branża wypracuje 11,7 mld dolarów zysku, dziś już wiemy, że będzie to 12,9 mld. Prognoza na 2014 rok wzrosła natomiast o ponad 3 miliardy. Wzrastające zyski nie oznaczają jednak poprawy sytuacji na całym świecie. W tym roku stratę zanotują ponownie linie lotnicze z Afryki.

 

Cały czas traci także nasz rodzimy przewoźnik LOT, jednak w porównaniu do zeszłorocznych prawie 400 mln złotych na minusie, obecna kwota 20 mln wygląda bezpiecznie. Ponadto jest to o 122 mln zł straty mniej, niż zakładał plan restrukturyzacyjny. Wygląda więc na to, że spółka wypracuje w 2014 roku zysk. Tak zresztą zakładał plan restrukturyzacji, ale miał być on minimalny. Być może dzięki dobrym prognozom dla całej branży także zyski LOTu będą dużo lepsze. Na poprawę sytuacji miały wpływ w dużej mierze wyśmiewane Dreamlinery. Udało się również osiągnąć porozumienie z Boeingiem w sprawie rekompensaty za uziemienie tych samolotów.

 

Amerykański producent może sobie pozwolić na ugodę z LOTem, bo jego sytuacja również się poprawia. Właśnie wygrał z Airbusem walkę o dostawę ponad 60 samolotów dla Air Canada. Boeingi 737 MAX będą kosztowały kanadyjskie przewoźnika około 6,5 mld dolarów. Jest to zwycięstwo tym bardziej cenne, że Air Canada korzystała wcześniej z Airbusów. Firmie z Tuluzy nie udało się przebić oferty amerykańskiego konkurenta. Europejski gigant jednak nie musi raczej drżeć o swoją przyszłość. W ciągu następnych 20 lat zamówienia na większe samoloty wąskokadłubowe powinny wynieść aż 20 bilionów dolarów, a nie jest to przecież cały rynek produkcji samolotów.

 

Wygląda więc na to, że jeśli nie dojdzie do nagłego wzrostu cen paliw, to sytuacja nadal będzie się poprawiać. To bardzo dobre informacje, bo przewozy lotnicze mocno wpływają na kondycję całej gospodarki, a na całym świecie branża zatrudnia około 57 mln ludzi.


 


.
Naucz się inwestować na giełdzie
.
Lepiej w przemyśle
.
Gaz łupkowy pomaga przemysłowi chemicznemu w USA
.
Zarządzanie marką - poznaj ciekawą specjalność kierunku zarządzanie
.
Finanse, inwestycje i rachunkowość

Kierunek ten nie koncentruje się wyłącznie na zdobyciu szerokiej wiedzy z zakresu teorii new review mikroekonomii i makroekonomii, czy poznaniu narzędzi analitycznych stanowiących podstawę zawodowego warsztatu ekonomisty.


.
Kierunek ekonomichno-prawny
.
Poznaj specjalność menedżerską
.
Polecamy kierunek ekonomiczno-prawny!
.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH) zmienia strukturę
.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - nagroda im. E. Kwiatkowskiego dla dziennikarzy oraz studentów
.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UE) - Ekonomia
.
Boom na Logistykę - Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
.
Poznaj najlepsze uniwersytety na świecie
.
Gospodarka turystyczna
.
Studenci z Poznania zwycięzcami w krajowym finale Microsoft Imagine Cup 2013
.
Finanse i rachunkowość
.
Gospodarka i administracja publiczna
.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - studenci zwycięzcami EYe on Tax
.
Rachunkowość i controlling