Najnowsze artykuły, ściągi i pomoce ekonomiczne. Baza - uczelnie i szkoły wyższe.

Strefa Licealisty
 Zawody przyszłości

Kto znajdzie swoje miejsce na rynku pracy?

Rzeczywistość wokół nas bardzo szybko się zmienia. Zmiany w świecie oraz w strukturze i charakterze społeczeństwa znajdują swoje odzwierciedlenie w zmianach zachodzących na rynku pracy. Struktura zatrudnienia ulega zatem dynamicznym przekształceniom. Niektóre zawody zanikają, a inne podlegają dynamicznym zmianom. Na rynku pojawia się także mnóstwo nowych profesji wynikających z aktualnej sytuacji gospodarczej.
Istotne znaczenie dla kształtowania się rynku pracy ma członkostwo w Unii Europejskiej.
W sytuacji ciągłych zmian i przekształceń na rynku pracy trudno wybrać własną ścieżkę rozwoju zawodowego. Ponadto niestabilność rynku wymusza w nas nieustanną elastyczność w podejściu do swojego zawodu. Obecnie coraz częściej jeden zawód lub specjalizacja nie wystarczą na całe życie. Pojawiające się zmiany zmuszają nas do przekwalifikowania się co najmniej kilka razy w życiu, by „nie wypaść” z rynku.

Decyzja dotycząca wyboru zawodu jest trudna zwłaszcza dzisiaj. W warunkach bardzo dynamicznego rynku pracy zawód z wielkimi perspektywami w momencie rozpoczęcia edukacji, może być o wiele mniej atrakcyjny w chwili jej zakończenia. Pewne trendy można jednak przewidzieć:

 • Inżynier budownictwa (przewidywane zarobki do 15 tys. zł pensji miesięcznie)

Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" w 2012 roku na drogi z budżetu państwa popłynie 30 mld zł, a liczba budów przekroczy 60 tys. To o połowę więcej niż dwa lata temu. Ministerstwo pracy szacuje, że zatrudnienie znajdzie na nich 100 tys. osób. W tym roku na budowy dróg, dworców kolejowych, stadionów i hoteli powstających w związku z Euro 2012 rekrutowały m.in. Budimex, Mostostal, Skanska czy Strabag. W przyszłym roku to się nie zmieni.

 • Informatyk (do 12 tys. zł)

Poszukiwani będą informatycy niemal każdej specjalizacji. Coraz więcej aspektów codziennego życia przenosi się do Internetu, dlatego nic dziwnego, że w wielu raportach jest to najbardziej dynamiczna grupa zawodowa. W tym roku rekrutuje większość firm z sektora nowych technologii, elektroniki, elektroenergetyki, telekomunikacji czy IT. Największe rekrutacje przeprowadzają m.in. Motorola, Siemens, ComArch, Vatenffal i Hearlin. Każda z nich utworzy w tym roku kilkadziesiąt etatów.

Szczególnie duży popyt będzie na programistów, projektantów serwisów www, specjalistów od rozwiązań internetowych (e-commerce), grafików komputerowych, specjalistów ds. projektowania i wdrożenia zintegrowanych pakietów zarządzania firmą, administratorów baz danych, specjalistów ds. zabezpieczeń, administratorów sieci.

 • Kasjer (do 3 tys. zł)

Według prognoz w nadchodzących miesiącach wzrośnie sprzedaż detaliczna, a to powinno przełożyć się na wzrost liczby sklepów i supermarketów. Te jak wiadomo zatrudniają kasjerów oraz sprzedawców.

Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" w tym roku liczba supermarketów w Polsce ma wzrosnąć z 4,2 tys. do 5 tys. Wartość ich obrotów skoczy o 8 – 10 proc.

 • Księgowy/finansista (do 8 tys. zł)

Najwięcej pracy dla nich będzie w dużych miastach: w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu czy w Gdańsku, gdzie swoje centra finansowe i usługowe mają międzynarodowe koncerny. Szacuje się, że w tym roku w Polsce powstanie 300 nowych centrów. Zatrudnią 5-7 tys. osób, gros z nich to właśnie księgowi i finansiści.

 • Inżynier ds. odnawialnych źródeł energii (do 14 tys. zł)

Europa stawia na ekologię, dlatego znaczenie tego zawodu w ostatnich latach stale rośnie. Inżynierom ds. odnawialnych źródeł energii sprzyjają trendy do ograniczania emisji szkodliwego dwutlenku węgla, a także rozwój nowych technologii w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Nowe cele Unii Europejskiej są bardzo ambitne (3x20% + 10%). By je zrealizować potrzeba będzie setek specjalistów ds. odnawialnych źródeł energii, głównie w elektroenergetyce, biopaliwach oraz sektorze ogrzewania i ciepłownictwa.

A jak wyglądają najbardziej przyszłościowe zawody na świecie? Zdaniem portalu ehow.com lista wygląda następująco.

 • Programista

Firmy na całym świecie stale aktualizują oprogramowanie i wprowadzają nowe technologie, stąd niezmienne zapotrzebowanie na programistów. Duże wymagania idą w parze z zarobkami – około 80 000 dolarów rocznie.

 • Profesor szkoły wyższej

Według CNN liczba studentów uczelni na świecie w ciągu najbliższych 10 lat będzie rosła. W przypadku stałego stanowiska wymagany jest doktorat, średnie wynagrodzenie to 50 tysięcy dolarów rocznie.

 • Asystent lekarza

Zachodnie społeczeństwa starzeją się, co zwiększa rynek dla lekarzy, a także ich asystentów. Zajmują się na przykład zapisem historii choroby i umawianiem spotkań. Zarobki na poziomie 70 000 dolarów rocznie.

 • Kierowca autobusu, taksówki i ciężarówki

Kierowców brakuje, zarówno w transporcie publicznym, jak i prywatnych firmach. Niedobór szczególnie odczuwalny jest w wielkich miastach typu Nowy Jork i Londyn. Wynagrodzenie bardzo zróżnicowane i waha się od 20 do 50 tysięcy dolarów rocznie.

 • Administrator systemów komputerowych

Zajmuje się prowadzeniem help desków w korporacjach. Intranet w firmach jest coraz popularniejszy, stąd rosnący popyt administratorów systemów komputerowych. Mogą oni liczyć na 40 000 dolarów rocznie.

 • Fizjoterapeuta

Zabiegami i ćwiczeniami pomaga w rehabilitacji po operacjach chirurgicznych lub urazach. Zarobki na poziomie 60 000 dolarów.

 

Źródło:  www.hotmoney.pl W zakresie zadań analityka bankowego znajdują się różnego rodzaju analizy skuteczności narzędzi finansowych banku oraz współpraca z klientami, najczęściej korporacyjnymi. Mediana wynagrodzenia analityków bankowych w 2010 roku wyniosła 4500 zł.Doradca podatkowy to wolny zawód zaufania publicznego. Usługi doradztwa podatkowego mogą być świadczone tylko i wyłącznie przez osoby, które zostały wpisane na listę doradców podatkowych.Współczesny rynek ubezpieczeń to znacznie więcej niż zabezpieczenie się przed kradzieżą samochodu. Wartość rynku ubezpieczeń w Polsce szacuje się na ok. 60 mld zł. Sprawdź na czym polega praca w ubezpieczeniach.Jakiś czas temu zamieściliśmy wywiad z Panią Magdaleną Zajączkowską-Ejsymont, prezesem zarządu Związku Maklerów i Doradców. Pani Magdalena pomyślnie zdała egzamin na Doradcę Inwestycyjnego. Podczas, gdy ona ma już to za sobą – są ludzie, którzy przygotowują się do egzaminu. Jednym z nich jest Pan Mariusz Śliwiński, właściciel portalu www.maklers.pl oraz Makler Papierów Wartościowych.Zawód księgowego jest zdecydowaniem zawodem przyszłościowym. Praktycznie żadna firma nie może istnieć bez księgowego. Odpowiada on za prawidłowe obliczanie zobowiązań podatkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych według określonych standardów rachunkowości oraz za przygotowywanie zestawień statystycznych.Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda zawód doradcy inwestycyjnego i co trzeba zrobić, aby nim zostać. Niewielu zdaje sobie również sprawę z tego, że w Polsce jest to zawód prestiżowy. Obecnie na rynku pracy mamy tylko 353 doradców inwestycyjnych. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy wywiad z Panią Magdaleną Zajączkowską-Ejsymont, prezes zarządu Związku Maklerów i Doradców.Rzeczywistość wokół nas zmienia się bardzo szybko. Wpływa na to rozwój różnych dziedzin nauki, zwłaszcza technologii, globalizacja i wiele innych czynników. Zmiany na świecie, w społeczeństwie muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w przeobrażeniach na rynku pracy.Wysoka stopa bezrobocia oraz wzmożona emigracja zarobkowa Polaków skłaniają ekspertów do spraw rynku pracy do ciągłego aktualizowania list zawodów przyszłości. Analitycy podają nazwy konkretnych kierunków studiów, na jakie warto aplikować oraz wymieniają profesje, do wykonywania których należy się przygotować, aby zapewnić sobie silną pozycję rynkową, czyli odnieść sukces.