Najnowsze artykuły, ściągi i pomoce ekonomiczne. Baza - uczelnie i szkoły wyższe.

Strefa Licealisty
 Gdzie będzie praca w przyszłości?

Rzeczywistość wokół nas zmienia się bardzo szybko. Wpływa na to rozwój różnych dziedzin nauki, zwłaszcza technologii, globalizacja i wiele innych czynników. Zmiany na świecie, w społeczeństwie muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w przeobrażeniach na rynku pracy. Struktura zatrudnienia ulega dynamicznym przekształceniom. Wiele zawodów zanika, spada na nie popyt, inne z kolei ciągle dynamicznie się rozwijają. Pojawia się także mnóstwo nowych profesji, które zapełniają powstałą niszę. Wstąpienie do Unii Europejskiej również miało niemałe znaczenie - do 2011 roku wszystkie kraje członkowskie mają otworzyć swój rynek pracy dla Polaków. Stwarza to znaczne większe możliwości dla obecnych i przyszłych pracobiorców.
Czym się kierować wybierając zawód? Na jakim etapie należy podjąć decyzję? Nie ma jednoznacznych wskazówek w tym zakresie. Uwarunkowane jest to niestabilnością na rynku pracy. Jedyne, co jest pewno, to fakt, iż jeden zawód, specjalizacja nie wystarczy na całe życie. Wspomniane zmiany na rynku pracy zmuszają nas do przekwalifikowania się, co najmniej kilka razy w życiu. Zmiany popytu na pracę należy obserwować na bieżąco, ponieważ wypaść z rynku jest stosunkowo łatwo, a powrócić na niego to rzecz już bardziej skomplikowana.
Co może pomóc nam w podjęciu decyzji? W Polsce powołany został Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę – organ pomocniczy Rady Ministrów. Jego zadaniem jest analiza rynku pracy i zmian na nim zachodzących oraz prognozowanie przyszłych zmian. W miarę regularnie ukazują się publikacje, które mogą pomóc w wyborze kierunku studiów, a co za tym idzie przyszłego zawodu.
Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę opublikował listę 100 zawodów przyszłości. Czym jest zawód przyszłości? Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz pojawi się zapotrzebowanie na danego rodzaju pracę bądź zapotrzebowanie to gwałtownie wzrośnie. W związku z tym pojawi się zawód nowy lub istniejący już zacznie się gwałtownie rozwijać tak, aby zapełnić niszę na rynku. Zainwestowanie w zawód przyszłości może przynieść wymierne efekty – gwarancje znalezienia zatrudnienia, wysokie zarobki itd.
Czy wybierając profil w liceum/kierunek studiów kierować się swoimi zainteresowaniami czy badaniami rynku pracy? Najlepiej jak te dwie rzeczy są zbieżne. Jeśli nie to nic straconego. Wyodrębnia się kilka, dość obszernych tematycznie, dziedzin, w których prognozuje się wzrost:

  1. Ochrona zdrowia i opieka społeczna – rozwój medycyny, nowe techniki i metody leczenia oraz propagowanie zdrowego stylu życia generują popyt na specjalistów w tym zakresie; ponadto starzejące się społeczeństwo wymaga coraz więcej opieki ze strony fizjoterapeutów, pielęgniarek oraz nowych specjalistów, jak np. terapeuta oddechowy.
  2. Ochrona środowiska – ekologia budzi już zainteresowanie nie tylko ekologów; coraz więcej osób dostrzega potrzebę dbania o naszą planetę, gdyż jest to inwestycja w przyszłość; potrzebni są specjaliści i doradcy nie tylko od spraw i problemów globalnych, ale również codziennych, którzy pokażą nam jak małymi kroczkami osiągnąć cel.
  3. Edukacja – Jest to jedna z najstarszych dziedzin, która jednak wciąż ewoluuje; związane jest to nie tylko z koniecznością dokształcania i przekwalifikowania, ale również zmianą formy nauki; dzięki postępowi technicznemu coraz popularniejsze stają się platformy e-learningowe umożliwiające uczenie się na odległość; w związku z tym pojawia się zapotrzebowanie na teletutora czy mentora multimedialnego.
  4. Biotechnologia – stanowi jeden z celów strategicznych Unii Europejskiej; prognozuje się gwałtowny rozwój tej dziedziny nauki, w wyniku czego wzrośnie na rynku pracy popyt na biotechnologów.
  5. Nowoczesne operacje finansowe – rozwój tego obszaru jest również wynikiem rozwoju techniki, który umożliwia wprowadzanie rozwiązań elektronicznych do biznesu; potrzebni będą specjaliści, którzy znają się na usługach finansowych i posiadają także podstawową wiedzę z zakresu znajomości obsługi komputerów; oferty usług finansowych stają się coraz bardziej skomplikowane, aby móc podejmować prawidłowe decyzje, potrzebny będzie specjalista lub doradca, który pomoże nam prawidłowo zarządzać naszymi finansami.
  6. Kultura i rozrywka – czas wolny, jakim dysponujemy jest dla nas bardzo cenny, dlatego chcemy go jak najlepiej wykorzystać; jak to zrobić doradzą nam animatorzy i inni specjaliści zadbają, aby forma rozrywki, na jaką się zdecydujemy, była dla nas jak najatrakcyjniejsza.
  7. Informatyka i technologie informacyjne – wyjaśnienie, dlaczego warto inwestować w tę dziedzinę i dlaczego warto kształcić się w tym kierunku jest chyba zbędne; ogromny postęp technologiczny, który już ma miejsce na pewno się nie zatrzyma i sprawi, iż wszelkie zawody z tej dziedziny mają przed sobą ogromne perspektywy.
  8. Pracownicy produkcji i usług – rozwój sektora usług jest typowy dla systemu rynkowego; ponadto ciągłe udoskonalanie procesu produkcji sprawi, że manager ds. jakości czy sekretarka nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Możliwości wyboru zawodu jest mnóstwo. To jak będzie wyglądać nasza przyszłość zależy tylko od nas, a podane wyżej wskazówki mogą okazać się pomocne w podjęciu właściwej decyzji.

 

 

Anna SmolarzW zakresie zadań analityka bankowego znajdują się różnego rodzaju analizy skuteczności narzędzi finansowych banku oraz współpraca z klientami, najczęściej korporacyjnymi. Mediana wynagrodzenia analityków bankowych w 2010 roku wyniosła 4500 zł.Doradca podatkowy to wolny zawód zaufania publicznego. Usługi doradztwa podatkowego mogą być świadczone tylko i wyłącznie przez osoby, które zostały wpisane na listę doradców podatkowych.Współczesny rynek ubezpieczeń to znacznie więcej niż zabezpieczenie się przed kradzieżą samochodu. Wartość rynku ubezpieczeń w Polsce szacuje się na ok. 60 mld zł. Sprawdź na czym polega praca w ubezpieczeniach.Jakiś czas temu zamieściliśmy wywiad z Panią Magdaleną Zajączkowską-Ejsymont, prezesem zarządu Związku Maklerów i Doradców. Pani Magdalena pomyślnie zdała egzamin na Doradcę Inwestycyjnego. Podczas, gdy ona ma już to za sobą – są ludzie, którzy przygotowują się do egzaminu. Jednym z nich jest Pan Mariusz Śliwiński, właściciel portalu www.maklers.pl oraz Makler Papierów Wartościowych.Zawód księgowego jest zdecydowaniem zawodem przyszłościowym. Praktycznie żadna firma nie może istnieć bez księgowego. Odpowiada on za prawidłowe obliczanie zobowiązań podatkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych według określonych standardów rachunkowości oraz za przygotowywanie zestawień statystycznych.Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda zawód doradcy inwestycyjnego i co trzeba zrobić, aby nim zostać. Niewielu zdaje sobie również sprawę z tego, że w Polsce jest to zawód prestiżowy. Obecnie na rynku pracy mamy tylko 353 doradców inwestycyjnych. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy wywiad z Panią Magdaleną Zajączkowską-Ejsymont, prezes zarządu Związku Maklerów i Doradców.W tym dziale dowiesz się, jakie zawody zagwarantują Ci szybkie znalezienie pracy oraz pewne zarobki. Być może znajdziesz tutaj również zawód, o którym istnieniu nie miałeś pojęcia, a który może okazać się twoim przeznaczeniem.Wysoka stopa bezrobocia oraz wzmożona emigracja zarobkowa Polaków skłaniają ekspertów do spraw rynku pracy do ciągłego aktualizowania list zawodów przyszłości. Analitycy podają nazwy konkretnych kierunków studiów, na jakie warto aplikować oraz wymieniają profesje, do wykonywania których należy się przygotować, aby zapewnić sobie silną pozycję rynkową, czyli odnieść sukces.