Najnowsze artykuły, ściągi i pomoce ekonomiczne. Baza - uczelnie i szkoły wyższe.

Strefa Licealisty
 Egzamin na Doradcę Inwestycyjnego, MPW i CFA - wywiad

Jakiś czas temu zamieściliśmy wywiad z Panią Magdaleną Zajączkowską-Ejsymont, prezesem zarządu Związku Maklerów i Doradców. Pani Magdalena pomyślnie zdała egzamin na Doradcę Inwestycyjnego. Podczas, gdy ona ma już to za sobą – są ludzie, którzy przygotowują się do egzaminu. Jednym z nich jest Pan Mariusz Śliwiński, właściciel portalu www.maklers.pl oraz Makler Papierów Wartościowych.

Postanowiliśmy przybliżyć Wam jeszcze bardziej zawód Doradcy Inwestycyjnego, a także informacje o egzaminach na Maklera Papierów Wartościowych i CFA (Charted Financial Analyst). Mamy nadzieję, że z pomocą Pana Mariusza tematy egzaminów nie będą Wam obce i może sami postanowicie do któregoś z nich podejść.

Proszę powiedzieć kilka słów o sobie.

 

Mariusz Śliwiński :  Jestem Maklerem Papierów Wartościowych, nr lic. 2597, mieszkam w Aglomeracji Poznańskiej. Jestem absolwentem Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), specjalizacja: Zarządzanie Kadrami i Ekonomika Pracy. Jestem również absolwentem Wydziału Ekonomii, studiów podyplomowych z analizy ekonomicznej i kontrolingu, studiów podyplomowych z prawa gospodarczego na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu), oraz Absolwentem Studiów Doktoranckich z Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (ukończyłem studia doktoranckie, jednak nie mam na chwilę obecną nie mam jeszcze tytułu doktora).

 

 

Czym zajmuje się Pan zawodowo?

: Od kilku miesięcy prowadzę Serwis Edukacyjny Rynku Kapitałowego Maklers.pl, którego misją jest poprawa edukacji finansowej polskiego społeczeństwa. Dodatkowo uczę się do egzaminów na Doradcę Inwestycyjnego.

Czy Pana kariera od początku była związana z finansami?

: Giełda Papierów Wartościowych fascynuje mnie od kilkunastu lat. Bezpośrednio po studiach, przez niemal rok pracowałem w banku. Z uwagi na pewne okoliczności przez kolejne kilka lat pracowałem w sektorze dystrybucji stali – przez niemal 2 lata na stanowisku Analityka Finansowego, kolejne 5 lat na stanowisku Dyrektora Oddziału. Rok temu postanowiłem rozwijać się w kierunku, który mnie interesuje, stąd szybko zdobyłem licencję Maklera Papierów Wartościowych i bezpośrednio po zdobyciu tej licencji skoncentrowałem się na budowie i rozwoju SERK Maklers.pl oraz nauce do egzaminu na Doradcę Inwestycyjnego.

Proszę opowiedzieć o egzaminie na Maklera Papierów Wartościowych oraz CFA.

: Egzamin na Maklera Papierów Wartościowych składa się z jednego etapu, w 50% z zadań z zakresu zagadnień prawnych, a w drugiej połowie z zakresu zagadnień pozaprawnych (matematyka finansowa; wycena instrumentów dłużnych, udziałowych i pochodnych; strategie inwestycyjne; techniki notowań). Szacuje się, że aby skutecznie przygotować się do egzaminu – potrzeba min. 300-500 godzin nauki. Zdanie tego egzaminu jest podstawowym warunkiem do uzyskania licencji (tytułu zawodowego - czyli certyfikatu wiedzy i uprawnień) do wykonywania czynności maklerskich w ramach zatrudnienia w firmie inwestycyjnej. Zdawalność oscyluje wokół kilkunastu procent osób podchodzących do egzaminu.

Egzamin CFA (Charted Financial Analyst) składa się z trzech etapów i jest międzynarodowym odpowiednikiem polskiego egzaminu na Doradcę Inwestycyjnego. Podobnie jak w przypadku egzaminu na MPW, szacunkowy czas przygotowań – do każdego etapu to 300-500 godzin nauki. Egzamin ten jednak w całości odbywa się w języku angielskim. Zatem bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest warunkiem koniecznym do zdania tego egzaminu. Zdanie wszystkich trzech etapów oraz 4-letnie doświadczenie w instytucjach finansowych, są podstawowymi warunkami uzyskania tytułu CFA. W Polsce tytuł CFA, jest traktowany jako bardzo solidny certyfikat wiedzy, ale zgodnie z prawem nie daje uprawnień do zarządzania portfelami (w przeciwieństwie do tytułu zawodowego „Doradca Inwestycyjny”). Zdawalność każdego z etapów oscyluje w okolicach 40-50%, czyli teoretycznie pojedynczy etap egzaminu na CFA, jest łatwiejszy niż egzamin na MPW.

Czym zajmuje się portal www.maklers.pl?

: SERK Maklers.pl – zajmuje się edukacją w zakresie rynku kapitałowego. Obecnie sztandarową ofertą jest pomoc w zakresie nauki do egzaminu na Maklera Papierów Wartościowych, w ramach której oferowane są:

 • bezpłatne centrum informacji o egzaminie i wybrane darmowe materiały
 • materiały służące za pomoc w nauce (w tym unikalny zbiór z rozwiązaniami zadań z ostatnich kilku lat)
 • konsultacje online
 • testy online
 • internetowe i stacjonarne kursy maklerskie Maklers.pl

Ponadto rozwijane są inne obszary:

 • pomoc w przygotowaniach do egzaminu na Doradcę Inwestycyjnego
 • szkolenia dla osób chcących poszerzyć wiedzę na temat rynku finansowego
 • szkolenia dla firm.

Czy uważa Pan, że egzaminy na DI, MPW i CFA są trudne?

: Uważam, że wszystkie te egzaminy są trudne lub nawet bardzo trudne. Żadnego z nich nie da się zdać bez solidnej nauki:

 • licencję MPW można zdobyć relatywnie najprościej – wystarczy zdać tylko jeden etap egzaminu, za to w przeciwieństwie do DI i CFA – na egzaminie tym, bardzo ważna jest znajomość przepisów prawnych, co paradoksalnie sprawia, iż czasem studentowi łatwiej jest zdać ten egzamin, niż osobie z wieloletnim doświadczeniem w branży. Minusem tego egzaminu są zdarzające się podchwytliwe pytania, niekoniecznie sprawdzające wiedzę kandydata. Natomiast minusem samej licencji, jest to, że jest uznawana tylko w Polsce
 • certyfikat CFA - aby go uzyskać należy zdać trzy etapy egzaminu, na co potrzeba minimum 1,5 roku (z uwagi na tryb odbywania się egzaminów). Jednocześnie sam egzamin jest ułożony znacznie bardziej praktycznie niż egzamin na MPW lub DI – i sprawdza głównie wiedzę kandydata. Zdobycie certyfikatu CFA, daje możliwości rozwoju na całym świecie
 • licencja DI jest wzorowana na certyfikacie CFA. Aby ją zdobyć należy zdać również trzy etapy egzaminu, na co teoretycznie wystarcza kilka miesięcy. W praktyce nie jest tak różowo, gdyż pierwszy i drugi etapy egzaminu jest bardzo trudny. W polskiej branży rynku kapitałowego, uważa się że uzyskanie licencji DI jest trudniejsze, niż certyfikatu CFA. Podobnie jak w przypadku licencji MPW, minusami są podchwytliwe pytania oraz brak uznawalności poza granicami naszego kraju.

Dlaczego, według Pana, jest tak mało w Polsce licencjonowanych Doradców Inwestycyjnych?

: Wynika to głównie z trudności dwóch pierwszych etapów egzaminu. Wiele osób, widząc ile nauki jest potrzebne by tą licencję uzyskać, rezygnuje z kolejnych etapów egzaminu. Niektórzy nie mogą zdać poszczególnych etapów egzaminu przez kilka lat. Osobiście podziwiam wszystkie osoby, które zdały wszystkie trzy etapy tego egzaminu, uzyskując tytuł zawodowy Doradcy Inwestycyjnego. Uważam, że aby zarządzać kilkusetmilionowymi portfelami w funduszach inwestycyjnych, bardzo ważne jest solidne przygotowanie teoretyczne, a także porządna weryfikacja wiedzy i etycznych zachowań.

Dlaczego, według Pana, egzaminy na DI zdaje tak mało osób?

: By zdać wszystkie trzy etapy tego egzaminu, potrzeba odpowiednich predyspozycji, bardzo dużo nauki, a czasami także trochę szczęścia. Nie wszystkim osobom podchodzącym do tego egzaminu wystarcza też cierpliwości w nauce i czasu. Liczba osób podchodzących do egzaminu na Doradcę Inwestycyjnego jest relatywnie niska i oscyluje wokół 100-200 osób rocznie (osoby podchodzące do 1 etapu), co jest częściowo spowodowane skalą trudności egzaminu, a częściowo też zainteresowaniem, głównie młodych ludzi, zdobyciem międzynarodowego certyfikatu CFA.

Dlaczego, według Pana, warto podchodzić do egzaminów DI, MPW i CFA?

: Już sama nauka do tych egzaminów znacznie podnosi poziom własnej inteligencji finansowej, którą można wykorzystać np. do samodzielnego inwestowania oszczędności, czy wyboru właściwego kredytu.

Zdobycie licencji MPW, DI czy certyfikatu CFA, daje natomiast uprawnienia zawodowe, ale też pewnego rodzaju prestiż i wyróżnienie na rynku pracy.

Jak rozwijała się Pana kariera zawodowa w Pańskim zawodzie?

: Właściwie to rozwój kariery jest jeszcze przede mną. Najbliższy rok czasu chcę spędzić nad skuteczną nauką do zdobycia licencji Doradcy Inwestycyjnego oraz nad dalszym rozwojem SERK Maklers.pl, co jest poniekąd pracą w szeroko rozumianej branży rynku kapitałowego. Po zdobyciu licencji Doradcy Inwestycyjnego, chciałbym pracować w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych, zarządzając portfelami inwestycyjnymi.

Co sądzi Pan o kursach przygotowujących do egzaminów DI, MPW i CFA? Czy warto przygotowywać się do egzaminów uczęszczając na kursy, czy może jednak lepiej uczyć się do nich samemu?

: Znam osoby, które przygotowywały się samodzielnie i skutecznie zdały egzamin na MPW za pierwszym razem, a także takie, które uczęszczały na kursy i nie mogą zdać egzaminu na MPW kilka razy z rzędu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku egzaminów na CFA czy DI. Są to jednak wyjątkowo zdolne osoby, które z reguły choć nie chodziły na kurs, to korzystały z innych pomocy w nauce. Zdecydowanie łatwiej jednak jest się przygotować do egzaminu korzystając ze wsparcia doświadczonych osób. Niekoniecznie musi to być kurs stacjonarny, choć taki dobrej jakości kurs bardzo pomaga. Narzuca on swego rodzaju dyscyplinę w przygotowaniach, a także skraca czas przygotowań. Poza kursami stacjonarnymi, można znaleźć ofertę kursów internetowych, konsultacji, materiałów wysyłkowych, czy testów online. We wszystkich tych obszarach (w przypadku przygotowań do egzaminu na MPW), jest obecny SERK Maklers.pl.

Czy zdanie egzaminów na DI, MPW i CFA gwarantuje pracę na polskim rynku?

: Wszystko zależy od koniunktury i miejscowości. W Polsce zdecydowanie najlepszym rynkiem pracy w branży rynku kapitałowego jest Warszawa, która szybko wyrasta nie tylko na polskie, ale też regionalne centrum finansowe (Region Europy Środkowo-Wschodniej). Podczas, gdy w Warszawie znajduje się wiele stanowisk pracy związanych z zarządzaniem portfelami (dla CFA i DI), analizą (dla CFA, DI, MPW), czy pośrednictwem w transakcjach giełdowych (dla MPW), tak w pozostałych, nawet dużych miastach dominują stanowiska sprzedażowe. Poza Warszawą, dość ciekawym rynkiem pracy w tej branży jest jeszcze Wrocław [siedziba kilku dużych polskich grup finansowych i projektów outsourcingowych (m.in. McKinsey, Irevna)]. Ale np. inne duże miasto – Poznań, systematycznie traci na atrakcyjności dla osób z licencjami MPW, DI czy CFA. Po prostu instytucji oferujących atrakcyjną pracę w branży rynku kapitałowego jest jak na lekarstwo. Osoby z tymi tytułami, szukający swojego miejsca na rynku pracy np. w Trójmieście, są w jeszcze gorszej sytuacji.

Należy jednak pamiętać, iż ostatnie trzy lata, były bardzo trudne dla miejsc pracy w obszarze rynku kapitałowego. Po krachu w 2008 roku światowa gospodarka wciąż nie może złapać wiatru w żagle, miotana coraz to nowymi zagrożeniami. Odbija się to szerokim echem na giełdzie, a tym samym na specjalistach związanych z rynkiem kapitałowym (MPW,CFA,DI). Należy jednak pamiętać, iż zła koniunktura nie trwa wiecznie, a wyceny spółek na wielu giełdach są już niskie, co prędzej czy później powinno spowodować powrót dobrej lub nawet bardzo dobrej koniunktury. Wtedy też osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, powinny zostać mocno docenione na rynku pracy. Tymczasem, w okresie spowolnienia gospodarczego, warto podnosić swoje kwalifikacje.

Czy ma Pan jakieś rady dla osób, które w przyszłości chcą związać się z tymi zawodami?

: Chcieć to móc, więc jeśli ktoś rzeczywiście chce się związać z tymi zawodami, prędzej czy później, postanowi podnosić swoje kwalifikacje. Jak już wcześniej wspomniałem, warto rozważyć wykorzystanie okresu złej koniunktury właśnie na podnoszenie swoich kwalifikacji, by być gotowym, jak powróci dobra koniunktura. Oczywiście, obecnie też można znaleźć ciekawe miejsca pracy i w Polsce i zagranicą, lecz jednak tych miejsc jest zdecydowanie mniej niż w okresie boomu gospodarczego, zatem tym bardziej wszelkiego typu certyfikaty i licencje są cenne. W przypadku zainteresowania rozwojem kariery w Polsce, warto rozważyć przeprowadzkę do Warszawy, gdzie są najbardziej intratne miejsca pracy. Natomiast w przypadku kariery poza granicami Polski, warto rozważyć zdobycie certyfikatu CFA. W obu przypadkach, na „rozgrzewkę” można zacząć od zdobycia licencji MPW, gdyż w tym przypadku jest jedynie jeden etap egzaminu. ;)

 

Dziękujemy za rozmowę.W zakresie zadań analityka bankowego znajdują się różnego rodzaju analizy skuteczności narzędzi finansowych banku oraz współpraca z klientami, najczęściej korporacyjnymi. Mediana wynagrodzenia analityków bankowych w 2010 roku wyniosła 4500 zł.Doradca podatkowy to wolny zawód zaufania publicznego. Usługi doradztwa podatkowego mogą być świadczone tylko i wyłącznie przez osoby, które zostały wpisane na listę doradców podatkowych.Współczesny rynek ubezpieczeń to znacznie więcej niż zabezpieczenie się przed kradzieżą samochodu. Wartość rynku ubezpieczeń w Polsce szacuje się na ok. 60 mld zł. Sprawdź na czym polega praca w ubezpieczeniach.Zawód księgowego jest zdecydowaniem zawodem przyszłościowym. Praktycznie żadna firma nie może istnieć bez księgowego. Odpowiada on za prawidłowe obliczanie zobowiązań podatkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych według określonych standardów rachunkowości oraz za przygotowywanie zestawień statystycznych.Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda zawód doradcy inwestycyjnego i co trzeba zrobić, aby nim zostać. Niewielu zdaje sobie również sprawę z tego, że w Polsce jest to zawód prestiżowy. Obecnie na rynku pracy mamy tylko 353 doradców inwestycyjnych. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy wywiad z Panią Magdaleną Zajączkowską-Ejsymont, prezes zarządu Związku Maklerów i Doradców.Rzeczywistość wokół nas zmienia się bardzo szybko. Wpływa na to rozwój różnych dziedzin nauki, zwłaszcza technologii, globalizacja i wiele innych czynników. Zmiany na świecie, w społeczeństwie muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w przeobrażeniach na rynku pracy.W tym dziale dowiesz się, jakie zawody zagwarantują Ci szybkie znalezienie pracy oraz pewne zarobki. Być może znajdziesz tutaj również zawód, o którym istnieniu nie miałeś pojęcia, a który może okazać się twoim przeznaczeniem.Wysoka stopa bezrobocia oraz wzmożona emigracja zarobkowa Polaków skłaniają ekspertów do spraw rynku pracy do ciągłego aktualizowania list zawodów przyszłości. Analitycy podają nazwy konkretnych kierunków studiów, na jakie warto aplikować oraz wymieniają profesje, do wykonywania których należy się przygotować, aby zapewnić sobie silną pozycję rynkową, czyli odnieść sukces.