Najnowsze artykuły, ściągi i pomoce ekonomiczne. Baza - uczelnie i szkoły wyższe.

Strefa Licealisty
 Jak spędzić ostatni dzień przed egzaminem?

Jak spędzić ostatni dzień przed egzaminem?

  1. Tutaj eksperci nie są ze sobą zgodni; jedni odradzają naukę w ostatnim dniu, inni zalecają powtórzyć strukturę zagadnień. To zależy od Twojej osobistej potrzeby, jeśli czujesz, że już wystarczająco dużo czasu poświęciłeś na powtórki, możesz zrobić sobie wolne.
  2. Wszyscy jednak ostrzegają przed intensywnym uczeniem się do ostatniej chwili. Nie możesz przyjść na egzamin niewyspany, zmęczony fizycznie lub umysłowo. Dlatego niewskazane jest zarywanie nocy.
  3. Najlepiej położyć się do łóżka o zwykłej porze – nie za wcześnie, nie za późno. Inaczej nie będziesz mógł zasnąć.
  4. Ostatniego dnia rób wszystko, aby Twój organizm nie zorientował się, że jutro wydarzy się coś niezwykłego. Rób to, co zazwyczaj – jak chcesz, to powtórz coś, poczytaj, pooglądaj telewizję, idź na spacer itp.
  5. Staraj się unikać silnych emocji i leniuchowania, mogą zwiększyć poziom stresu.

Wszystkie zalecenia są ważne z tego względu, że jeden błąd może zmarnować cały kilkumiesięczny lub kilkutygodniowy wysiłek, jaki włożyłeś w przygotowania. Jeśli zarwiesz noc, nie będziesz w stanie się skoncentrować, to automatycznie wywoła stres, no a wtedy to chyba tylko cud może Cię uratować.

Anna KołtekBędąc w klasie maturalnej, każdy z uczniów zna dokładnie strukturę egzaminu maturalnego. Jednakże sam dzień rozpoczęcia egzaminów maturalnych to temat tabu. A co zrobić gdy wybije godzina Zero?Masz do przeczytania gruby podręcznik. Chcesz zaznaczyć w nim tylko najważniejsze fragmenty, żeby przy powtórkach nie czytać go od nowa. Jak to zrobić? Masz dwie podstawowe możliwości: podkreślanie albo robienie notatek. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy, ale bez wątpienia oba służyć mają ułatwieniu nauki. Który z nich lepiej wybrać?Jeżeli chcesz się uczyć szybko i efektywnie, musisz być zainteresowany tym, czego się uczysz i aktywnie w tym uczestniczyć, tzn. skupić swoją uwagę na tej czynności, krótko mówiąc: skoncentrować się. W artykule podajemy kilka wskazówek, dzięki którym uzyskasz pełną koncentrację, a także przykłady ćwiczeń pomocnych w jej rozwijaniu.Wszyscy od czasu do czasu skarżymy się na zmęczenie, ponieważ jest to normalne zjawisko związane z podejmowaniem wysiłku. Niektórzy jednak mają poczucie ciągłego zmęczenia. Dlaczego tak się dzieje? Przeczytajcie, jakie mogą być tego przyczyny i w jaki sposób poradzić sobie z powyższym problemem.Zdarza Ci się odkładać naukę w nieskończoność, a potem panikujesz, że z niczym nie możesz się wyrobić? Narzekasz, że masz za mało czasu? Musisz nauczyć się odpowiednio nim zarządzać!Prof. Zbigniew Łucki wyróżnia pięć błędnych postaw, jakie przyjmują uczniowie przed ważnym egzaminem: Ignorant, Samobójca, Laik, Zawalidroga i Leń. Każda z nich to pewien zespół właściwości, które mogą występować u uczniów w mniejszym lub większym nasileniu. Sprawdź, czy któraś dotyczy Ciebie!Zauważyliście u siebie, że jednych przedmiotów uczycie się szybciej, a inne zabierają Wam o wiele więcej czasu? A może wiedza w ogóle ciężko „wchodzi” Wam do głowy? Czy tak już musi być? Niekoniecznie. Psychologowie wyróżniają kilka czynników, które usprawniają pracę pamięci, a tym samym wpływają na efektywność nauki.Czyli kilka ciekawostek dotyczących pamięci. Co zrobić, żeby szybciej zapamiętywać? W jakich warunkach umysł lepiej pracuje? Za co odpowiadają obie półkule mózgu? Przeczytaj o najnowszych odkryciach w dziedzinie psychologii.Nieubłaganie zbliża się pierwszy egzamin. Przeczytaj, co zrobić, żeby jak najlepiej się do niego przygotować i jak zachowywać się w tym dniu, aby wszystko poszło po Twojej myśli.Matura zbliża się wielkimi krokami. Myśl o niej spędza Ci sen z powiek. Zamartwiasz się, że nie zdążysz powtórzyć całego materiału, wymyślasz czarne scenariusze... A może nie warto się aż tak przejmować? Co zrobić, żeby zminimalizować stres?