Najnowsze artykuły, ściągi i pomoce ekonomiczne. Baza - uczelnie i szkoły wyższe.

Strefa Licealisty
 Analityk bankowy

W zakresie zadań analityka bankowego znajdują się różnego rodzaju analizy skuteczności narzędzi finansowych banku oraz współpraca z klientami, najczęściej korporacyjnymi. Z tego też powodu analityk bankowy musi posiadać szeroki zakres wiedzy o produktach i usługach bankowości detalicznej i korporacyjnej.

Główne zadania analityka bankowego:

 • analiza płatności i wykrywanie ewentualnie powstałych błędów
 • kontrola udzielanych kredytów i analiza decyzji przyznania kredytu
 • współpraca z klientami, doradztwo i tworzenie oferty
 • analiza i minimalizowanie ryzyka dla banku i jego klientów
 • wsparcie sprzedaży i kanałów dystrybucji produktów i usług

Profil

 • wykształcenie wyższe, ekonomiczne lub pokrewne o specjalności bankowej
 • doświadczenie w bankowości i znajomość zasad funkcjonowania rynku bankowego
 • znajomość zagadnień rachunkowości bankowej, analizy finansowej i zarządzania ryzykiem bankowym
 • wiedza z zakresu sprawozdawczości finansowej
 • znajomość zagadnień zarządzania ryzykiem kredytowym oraz działalnością kredytową ( w tym windykacją należności)
 • umiejętność pracy w zespole

Perspektywy rozwoju

Analityk bankowy ma perspektywę awansu na stanowiska kierownicze w strukturze bankowości korporacyjnej jak i detalicznej. Częstymi etapami na ścieżce kariery analityka bankowego jest zdobycie tytułu starszego analityka bankowego, następnie tytułu kierownika ds. analiz, aż w końcu tytułu dyrektora ds. bankowości korporacyjnej lub detalicznej.

Mediana wynagrodzenia analityków bankowych w 2010 roku wyniosła 4500 zł.

(źródło danych: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2010 - Sedlak & Sedlak)Doradca podatkowy to wolny zawód zaufania publicznego. Usługi doradztwa podatkowego mogą być świadczone tylko i wyłącznie przez osoby, które zostały wpisane na listę doradców podatkowych.Współczesny rynek ubezpieczeń to znacznie więcej niż zabezpieczenie się przed kradzieżą samochodu. Wartość rynku ubezpieczeń w Polsce szacuje się na ok. 60 mld zł. Sprawdź na czym polega praca w ubezpieczeniach.Jakiś czas temu zamieściliśmy wywiad z Panią Magdaleną Zajączkowską-Ejsymont, prezesem zarządu Związku Maklerów i Doradców. Pani Magdalena pomyślnie zdała egzamin na Doradcę Inwestycyjnego. Podczas, gdy ona ma już to za sobą – są ludzie, którzy przygotowują się do egzaminu. Jednym z nich jest Pan Mariusz Śliwiński, właściciel portalu www.maklers.pl oraz Makler Papierów Wartościowych.Zawód księgowego jest zdecydowaniem zawodem przyszłościowym. Praktycznie żadna firma nie może istnieć bez księgowego. Odpowiada on za prawidłowe obliczanie zobowiązań podatkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych według określonych standardów rachunkowości oraz za przygotowywanie zestawień statystycznych.Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda zawód doradcy inwestycyjnego i co trzeba zrobić, aby nim zostać. Niewielu zdaje sobie również sprawę z tego, że w Polsce jest to zawód prestiżowy. Obecnie na rynku pracy mamy tylko 353 doradców inwestycyjnych. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy wywiad z Panią Magdaleną Zajączkowską-Ejsymont, prezes zarządu Związku Maklerów i Doradców.Rzeczywistość wokół nas zmienia się bardzo szybko. Wpływa na to rozwój różnych dziedzin nauki, zwłaszcza technologii, globalizacja i wiele innych czynników. Zmiany na świecie, w społeczeństwie muszą znaleźć swoje odzwierciedlenie w przeobrażeniach na rynku pracy.W tym dziale dowiesz się, jakie zawody zagwarantują Ci szybkie znalezienie pracy oraz pewne zarobki. Być może znajdziesz tutaj również zawód, o którym istnieniu nie miałeś pojęcia, a który może okazać się twoim przeznaczeniem.Wysoka stopa bezrobocia oraz wzmożona emigracja zarobkowa Polaków skłaniają ekspertów do spraw rynku pracy do ciągłego aktualizowania list zawodów przyszłości. Analitycy podają nazwy konkretnych kierunków studiów, na jakie warto aplikować oraz wymieniają profesje, do wykonywania których należy się przygotować, aby zapewnić sobie silną pozycję rynkową, czyli odnieść sukces.