Najnowsze artykuły, ściągi i pomoce ekonomiczne. Baza - uczelnie i szkoły wyższe.

Strefa Licealisty
 Wskazówki przed egzaminem

Wskazówki przed egzaminem

 1. Traktuj egzamin jako wyzwanie, dzięki któremu możesz się sprawdzić.
 2. Bądź dobrze poinformowany, co Cię czeka na sali.
 3. Rób jak najwięcej ćwiczeń: rozwiązuj testy (pisemny), przygotowuj się do odpowiedzi na trzy pytania w ciągu dwudziestu minut (ustny)
 4. Spróbuj się zrelaksować (idź na spacer, posłuchaj muzyki), nie myśl  w kółko o tym, co Cię czeka.
 5. Nie ucz się w ostatnią noc przed egzaminem.
 6. Ubierz się odpowiednio do chwili - elegancko, wygodnie i jednocześnie tak, aby nie zwracać na siebie uwagi strojem.
 7. Przed wyjściem nie zapomnij o śniadaniu. Wypij też odpowiednią ilość płynów, najlepiej wodę mineralną – zawiera magnez, który poprawia koncentrację.
 8. Jeśli odczuwasz taką potrzebę, wypij kawę. Jednak jeśli wcześniej tego nie robiłeś, lepiej nie eksperymentuj.  Nie wszystkich kawa stawia na nogi, czasem jest wręcz odwrotnie.
 9. Bądź wcześniej, ale bez przesady – koczowanie przez kilka godzin pod szkołą nie ma większego sensu, samo czekanie Cię zestresuje.
 10. Nie sprawdzaj odpowiedzi na pytania, na które odpowiadali koledzy przed Tobą – prawdopodobnie już ich nie dostaniesz, a tylko niepotrzebnie wpadniesz w panikę.
 11. Przed wejściem na salę przebywaj w towarzystwie lubianych osób. Frustraci i pesymiści potrafią nieźle podkopać wiarę we własne siły – omijaj ich szerokim łukiem.
 12. Zabierz ze sobą optymizm i dobry humor. Wierz w siebie, powtarzaj, że na pewno dasz sobie radę. Siła sugestii może zdziałać cuda.Anna KołtekBędąc w klasie maturalnej, każdy z uczniów zna dokładnie strukturę egzaminu maturalnego. Jednakże sam dzień rozpoczęcia egzaminów maturalnych to temat tabu. A co zrobić gdy wybije godzina Zero?Masz do przeczytania gruby podręcznik. Chcesz zaznaczyć w nim tylko najważniejsze fragmenty, żeby przy powtórkach nie czytać go od nowa. Jak to zrobić? Masz dwie podstawowe możliwości: podkreślanie albo robienie notatek. Każdy sposób ma swoje plusy i minusy, ale bez wątpienia oba służyć mają ułatwieniu nauki. Który z nich lepiej wybrać?Jeżeli chcesz się uczyć szybko i efektywnie, musisz być zainteresowany tym, czego się uczysz i aktywnie w tym uczestniczyć, tzn. skupić swoją uwagę na tej czynności, krótko mówiąc: skoncentrować się. W artykule podajemy kilka wskazówek, dzięki którym uzyskasz pełną koncentrację, a także przykłady ćwiczeń pomocnych w jej rozwijaniu.Wszyscy od czasu do czasu skarżymy się na zmęczenie, ponieważ jest to normalne zjawisko związane z podejmowaniem wysiłku. Niektórzy jednak mają poczucie ciągłego zmęczenia. Dlaczego tak się dzieje? Przeczytajcie, jakie mogą być tego przyczyny i w jaki sposób poradzić sobie z powyższym problemem.Zdarza Ci się odkładać naukę w nieskończoność, a potem panikujesz, że z niczym nie możesz się wyrobić? Narzekasz, że masz za mało czasu? Musisz nauczyć się odpowiednio nim zarządzać!Prof. Zbigniew Łucki wyróżnia pięć błędnych postaw, jakie przyjmują uczniowie przed ważnym egzaminem: Ignorant, Samobójca, Laik, Zawalidroga i Leń. Każda z nich to pewien zespół właściwości, które mogą występować u uczniów w mniejszym lub większym nasileniu. Sprawdź, czy któraś dotyczy Ciebie!Zauważyliście u siebie, że jednych przedmiotów uczycie się szybciej, a inne zabierają Wam o wiele więcej czasu? A może wiedza w ogóle ciężko „wchodzi” Wam do głowy? Czy tak już musi być? Niekoniecznie. Psychologowie wyróżniają kilka czynników, które usprawniają pracę pamięci, a tym samym wpływają na efektywność nauki.Czyli kilka ciekawostek dotyczących pamięci. Co zrobić, żeby szybciej zapamiętywać? W jakich warunkach umysł lepiej pracuje? Za co odpowiadają obie półkule mózgu? Przeczytaj o najnowszych odkryciach w dziedzinie psychologii.Jak to jest z tym ostatnim dniem - uczyć się? Przejrzeć notatki dla spokoju sumienia? A może dać sobie spokój z nauką i zająć się czymś zupełnie innym?Matura zbliża się wielkimi krokami. Myśl o niej spędza Ci sen z powiek. Zamartwiasz się, że nie zdążysz powtórzyć całego materiału, wymyślasz czarne scenariusze... A może nie warto się aż tak przejmować? Co zrobić, żeby zminimalizować stres?